Cafe del Mundo

Videolar

Cafe del Mundo Hikayesi

1.Bölüm

Cafe del Mundo hikayesini kurucusu Murat Fıçıcı ve çalışanları anlatıyor.

2.Bölüm

Gezmek için Yaşamak | Papua Yerlileri

Varuna Gezgin dans ediyor!

9 yılda 240 öğrenciye sponsor olan Varuna Gezgin – Cafe del Mundo ile dünyayı gezdik, birlikte dans ettik. Durmak yok dansa devam…

Gezen Bilir… Dünyayı Keşfetmek

“Dokuz yılda 94 ülkeyi gezmiş, farklı kültürle içiçe yaşamış ve seyahat etmek için gerekli şeyin para değil zaman olduğunu savunan Murat Fıçıcı ile farklı ülkelere yaptığı seyahatler, seyahate hevesli öğrencilere sağladığı imkanlar, ülkemiz gezi kültürünün bugünkü yeri, geleceği ve bir gezgin gözüyle dünyayı keşfetmek üzerine Varuna Gezgin – Cafe del Mundo’da gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz.” – Gül Çekinel Soyer

Gezmek için Yaşamak | Etiyopya

1.Bölüm

2.Bölüm

Eskişehir’de, gezmek için yaşayan, yaşamak için gezen bir grup gönüllü seyyah var. Coşkun Aral’ın belgesellerini seyrederek büyümüş, dünya atlasına bakarak hayallere dalmış ve bir gün bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek için yollara düşmüş bir grup gezgin… Gezmek için zengin olmak gerektiğine inanmayan, imkansızı mümkün kılan bir grup gerçekçi hayalperest…

8 yılda 94 ülkeye yaptıkları yolculuklarda gördükleri değişik yemek, eğlence, işletmecilik kültürlerini Eskişehir’e taşımışlar. Bugün kafe ve restoran işletmeciliğinde bir çok konuda Türkiye’ye ilkleri getirip öncülük yapıyorlar. Eskişehir’de doğan, Ankara ve İzmir’deki kafeleriyle büyüyen bu gezginler tecrübelerini gezgin ruhlu insanlarla paylaşıyorlar.

Gezginlerin yeni rotası Etiyopya’da İz’de onlara eşlik ediyor. Gezinin ana hedefi, Güney Etiyopya’da Kenya sınırına doğru uzanan bölgede yer alan ve yaşayan bir etnografya müzesi olarak kabul edilen OMO Vadisi. Keşfe çıkılacak bölgeler; Arbaminch, Chamo gölü, Konso, Woito nehri, Jinka, Key Afer, Turmi, Dimeka ve Murelle.

Bu bölgede yaşayan Dorzie, Mursi, Benna, Tsemay ve Wolayta etnik gruplarının köylerine tam iki hafta boyunca misafir oluyorlar. Bu kabilelerden Mursiler, Batı dünyasında dudaklarına kilden yapılmış halkalar geçiren kabile olarak bilinmekte. Yirmiye yakın kabilenin yer aldığı bu coğrafyada, sayıları 500′lerden on binlere kadar çıkan, her birinin orijinal ve farklı kültürlere sahip olduğu değişik kabile ve gruplar yaşamakta.

Gezginler bu programda sizler için farklı yerleri keşfediyorlar.

Addis Ababa’da Afrika’nın en büyük pazarını geziyorlar. Bu pazarın farklılığını izlediğinizde ülkemiz pazarlarıyla kıyaslayacağınıza hiç şüphemiz yok.

Hayvanlar alemine birazcık ilginiz varsa Etiyopya Ulusal Müzesi’ni merakla bekleyin. Mago Milli Parkı’nın da doğasına hayran kalacaksınız. Nehirlerde timsahlarla maceraya hazırlıklı olun.

Afrika’da zor şartlarda yaşam mücadelesini ve bölgenin dans, müzik ve yemek kültürünü bu programda öğreneceksiniz.

2011 Sömestre Gezisi – Uzakdoğu

Papua Gezisi 2011